FINE5 DANCE THEATRE

LTK JEB LABI TRENĒTAIS KLAVĪRS” (58’)

Horeogrāfija: Tīna Oleska, Renē Nomiks Deja: Tatjana Romanova, Helēna Reinstika, Tīna Oleska, Simo Krūsements Gaisma: Ants Kurists Vizuālais mākslinieks: Rains Saukas Mūzika: J.S. Bahs “Labi temperēts klavesīns” Glena Golda interpretācijā Pirmizrāde: 18.10.2016. Tallinas Universitātes teātrī “Stella”

Fine5 dejas teātris - viena no pazīstamākajām un ietekmīgākajām dejas kompānijām Igaunijā dibināta 1992. gadā, kad pieci dejotāji izveidoja savu dejas trupu. 90. gadu sākumā viņu darbību ietekmēja tradicionālās modernās dejas tehnikas, taču 90. gadu beigās darba metodes mainījās, kombinējot dažādas pieejas cilvēka kustībai, somatiskai un dejai kā mākslas formai. Kopš 1997. gada teātra vadošās personības ir Renē Nomiks un Tīna Oleska. Kompānija uzstājusies ASV, Kanādā, Francijā, Itālijā, Zviedrijā, Dienvidkorejā, Kiprā, Somijā, Baltijas valstīs un Baltkrievijā.

Izrāde balstīta uz J.S. Baha skaņdarbu krājuma “Labi temperēts klavesīns” 1. grāmatu, kas sarakstīta 1722. gadā, kā mācību līdzeklis mācīties alkstošajai muzikālajai jaunatnei un kā laika kavēklis jau prasmīgajiem šajā jomā. Mūziķi ilgstošā mācīšanās procesā, daudz laika pavada, trenējot savas prasmes ar daudzkārtēju atkārtošanu. Arī profesionāli dejotāji dara tāpat. Abu darbības forma atšķiras, tomēr zināmā līmenī, gan mūziķiem, gan dejotājiem, šie atkārtojamie vingrinājumi kļūst par ko vairāk nekā tikai mehāniskas kustības. Horeogrāfi, kopā ar Fine 5 dejotājiem, radījuši laikmetīgās dejas darbu, lai meklētu jaunus komunikācijas veidus ar Baha mūžīgo mūziku, reflektējot par treniņiem laikmetīgajā dejā, radošo procesu, attīstot kustības idejas izrādei, kā arī jaunām attiecībām starp mūziku un deju. Izrādē Fine5 veido kinestētisku pieredzi, jautājot, kādos veidos laikmetīgā deja šodien komunicē ar Baha ikonisko mūziku.